NOTEĆ
Fabryka Maszyn i Urządzeń do Przemysłu i Górnictwa, Odlewnia Żeliwa
ul. Fabryczna 4, PL 88-170 Pakość
Centrala: +48 52 351 80 18 lub +48 52 351 80 19
E-mail: info@notec.com.pl


Budowa i zastosowanie krążników

Budowa krążników

Krążnik gładki typ ciężki składa się z następujących elementów: płaszcz, piasta, oś, pierścień zamykający, uszczelka gumowa, uszczelnienie labiryntowe zewnętrzne, uszczelnienie labiryntowe wewnętrzne, pierścień osadczy, blaszka uszczelniająca, łożysko.

Krążnik gładki typ lekki i średni składa się z następujących elementów: płaszcz, piasta, oś, uszczelnienie labiryntowe zewnętrzne, uszczelnienie labiryntowe wewnętrzne, pierścień osadczy, łożysko

Zastosowanie krążników

Krążniki przeznaczone są do zabudowy w przenośnikach taśmowych, do podtrzymania górnej lub dolnej taśmy. Krążniki mogą mieć również zastosowanie jako rolki do transporterów rolkowych i grawitacyjnych.

Podział i oznaczenie

TYPY - w zależności od kształtu części roboczej krążniki dzieli się na:
- Krążniki gładkie - G
- Krążniki gładkie z wykładziną amortyzującą - Gs
- Krążniki tarczowe - T

TYPY - w zależności od warunków pracy w przenośnikach krążniki dzielimy na:
- Typ lekki
- Typ średni
- Typ ciężki



KRĄŻNIK TYPU LEKKIEGO: przeznaczony jest do przenośników o lekkich warunkach pracy 6204 2RS lub 27. Łożysko uszczelnione od zewnątrz jednym uszczelnieniem. Zaleca się stosowanie w przenośnikach do węgla, piasku, na budowach, w przenośnikach budowlanych, szczególnie do prowadzeń dolnych taśm przenośników.

KRĄŻNIK TYPU ŚREDNIEGO: przeznaczony jest do przenośników o średnim obciążeniu taśmy, pracujących w średnim zapyleniu. Krążnik ten posiada piastę tłoczno-spawaną, łożysko typu 630 RS lub Z; łożysko uszczelnione od zewnątrz jednym uszczelnieniem. Zaleca się stosowanie w kopalniach: węgla, kruszyw, piasku, do prowadzenia dolnych taśm przenośników.

KRĄŻNIK TYPU CIĘŻKIEGO: przeznaczony jest do ciężkich warunków pracy w przenośnikach pracujących w bardzo dużym zapyleniu. Krążnik ten posiada piastę żeliwną, łożysko typu 6305 lub 6206. Łożysko uszczelnione od zewnątrz trzema uszczelkami. Zaleca się stosowanie w kopalniach rud, kruszywa, węgla.

RODZAJE - w zależności od usytuowania na trasie krążniki dzieli się na:
- Krążniki górne ( podtrzymujące górne cięgno taśmy ) - g
- Krążniki dolne ( podtrzymujące dolne cięgno taśmy ) - d

ODMIANY - z względu na ukształtowanie końcówek osi krążnika rozróżnia się trzy odmiany krążników:
- zwykłe - I
- ze skosami - II
- z odsadzeniami - III






© Wszelkie Prawa zastrzeżone | Tworzenie stron www
|